Zdravlje
10.07.2023. 11:22
R.E

Naučna istraživanja

Naučnici na pragu otkrića kako "bustovati" hormon protiv starenja

starost, baka, starica
Izvor: Shutterstock

Pored sve moderne tehnologije koju imamo na raspolaganju, možda je iznenađujuće da se naučnici još uvek nisu sasvim složili oko toga zašto starimo.

Dve glavne teorije se tiču toga da je starenje ili neizbežan oblik propadanja usled nagomilavanja oštećenja ćelija i DNK, ili da je to pažljivo regulisan proces, koji se razvio kako bi stariji umirali i postepeno oslobađali resurse za mlađe generacije.

Čini se da druga ideja nudi više mogućnosti za usporavanje procesa starenja, samo kada bismo još mogli da pronađemo relevantni molekularni "kontrolni točkić“.

Ali, ideja da bi bilo koji pojedinac umro za dobrobit vrste pala je u nemilost, jer se smatra da evolucija uglavnom deluje na nivou pojedinačnih gena – što je popularizovao Ričard Dokins, britanski evolucioni biolog i pisac, u svom pisanju o "sebičnim genima“.

U poslednjih nekoliko decenija, međutim, naučna otkrića su nagovestila da starenje može biti pod nekom vrstom regulatorne kontrole. Na primer, čini se da naše telomere, delovi DNK na krajevima hromozoma, određuju koliki potencijal imaju naše ćelije da nastave da se množe i tako dopune oštećena tkiva i organe.

Telomere su dugačke kada se rodimo i postepeno se skraćuju sa svakom deobom ćelije, iako se mogu podmladiti enzimom zvanim telomeraza. Prvobitno istraživanje je takođe sugerisalo da su duži telomeri povezani sa zdravim starenjem, što je dovelo do buma u prodaji i reklamiranju testova telomera i suplemenata koji bi trebalo da ih štite od propadanja.

Nažalost, kako se istraživanje nastavilo, postalo je očigledno da je dužina telomera nepouzdan vodič i da je dobijeno malo dobrih dokaza koji pokazuju da možemo preuzeti bilo kakvu kontrolu nad njima.

Svaka nova ideja o tome zašto starimo i kako bi možda taj proces mogli da usporimo diže veliku buku u javnosti i prikuplja finansiranje za dalje istraživanje, ali se po pravilu završava tako što dodatne studije bace sumnju na prvobitno otkriće i opet se nađemo na početku.

Jedno od takvih novijih istraživanja tiče se klota, hormona zaduženog za razvoj kostiju, a oni koji istražuju njegov uticaj na starenje kažu da je klot jedan od važnih regulatora procesa starenja.

Navode da bi suplementacija ovog jedinjena za starije ljude mogla značiti značajno poboljšanje zdravlja i kvaliteta života i kognitivne sposobnosti.

U naučnim radovima ga nazivaju i "hormonom protiv starenja“, a mi možemo samo da se nadamo da su u pravu.

Do tada ostaje da čekamo na rezultate istraživanja na ljudima, koji će pokazati da li je kloto taj obećavani eliksir protiv starenja.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Vitamini i minerali za zdravo starenje
vitamini

Dug i zdrav život

18.06.2022. 06:10

Vitamini i minerali za zdravo starenje

Proces starenja je postepen, ali telo sa godinama gubi određene funkcije i mogućnost da iz hrane izvuče ono što mu je potrebno. Ipak, ukoliko održavate zdrav način ishrane i stil života, starenje će vam biti lepše i lakše.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
16°C
02.05.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve