Kako zaštititi najmlađe
Opasne hemikalije u DUŠECIMA ZA DECU - šta roditelji da urade
Dušeci i posteljina za bebe i decu emituju toksične hemikalije i usporivače gorenja, povezane sa razvojnim i hormonalnim poremećajima, sugerišu rezultati nove studije.
"Izmerili smo hemikalije u vazduhu 25 spavaćih soba dece u dobi od 6 meseci do 4 godine i otkrili zabrinjavajuće visoke nivoe ftalata, usporivača gorenja i UV filtera", rekla je autorka studije Mirijam Dajmond, profesorka na Odseku za nauke o Zemlji, na Univerzitetu u Torontu.
Najviši nivoi hemikalija pronađeni su u blizini dečijih kreveta, prema studiji objavljenoj u utorak, u časopisu "Environmental Science & Technology".
Da bi proverili zašto je tako, tim Mirijam Dajmond je uradio prateću studiju u kojoj je testirano 16 novih dečjih dušeka i otkriveno je da su oni ključni izvor hemikalija. Zatim je, koristeći simulaciju, tim otkrio da toplina i težina deteta koje spava može povećati oslobađanje toksičnih materija.
"Otkrili su da čak i nešto tako jednostavno kao što su toplota i težina tela deteta na dušeku može povećati oslobađanje toksičnih hemikalija u vazduh koji dete udiše dok spava – faktor koji trenutni bezbednosni standardi ne uzimaju u obzir“, rekla je Džejn Hulihan, direktorka istraživanja za "Healthy Babies, Bright Futures", savez neprofitnih organizacija, naučnika i donatora posvećenih smanjenju izloženosti beba neurotoksičnim hemikalijama.
"Testirani dušeci su emitovali toksične hemikalije bez obzira na njihovu cenu, materijale ili zemlju porekla. A neki su sadržali aditive iznad zakonskih granica", dodala je Hulihan.
U studiji se ne pominju imena brendova, ali su istraživači rekli za CNN da su to dobro poznati, jeftiniji dušeci koji se nalaze u vodećim maloprodajnim objektima u SAD. "Testirani dušeci su kupljeni u Kanadi, ali su sadržali materijale iz Sjedinjenih Država i Meksika. Stoga su rezultati studije verovatno primenljivi na dušeke kupljene širom Severne Amerike", rekla je Dajmond.
Iz Američkog saveta za hemiju, koji predstavlja američku hemijsku industriju, industriju plastike i hlora, rekli su za CNN da njihovi članovi ozbiljno shvataju bezbednost.
"Upotreba hemikalija otpornih na gorenje može biti ključna u situacijama kada se slučajna iskra ili kratko spojena žica pretvori u plamen“, rekao je Tom Flanagin, viši direktor za komunikaciju o proizvodima. "Iako će nam trebati više vremena da detaljno pregledamo studiju, samo prisustvo hemikalije nije pokazatelj rizika ili štetnog efekta. Danas, svaka hemikalija koja se uvodi ili uvozi u SAD mora proći rigorozne procese pregleda i odobrenja."
Poznato je da ftalati – koji se nalaze u stotinama proizvoda kao što su posude za hranu, šamponi, šminka, parfemi i dečije igračke – ometaju endokrini sistem. Pored toga, oni su povezani sa pojavom ranog puberteta, reproduktivnim problemima i genitalnim defektima i problemima sa hormonima, između ostalog.
Čak i manji hormonski poremećaji mogu izazvati "značajne razvojne i biološke efekte", navodi Nacionalni institut za zdravstvene nauke o životnoj sredini, na svojoj veb stranici. Deca su posebno osetljiva na uticaj hemikalija, zbog njihovog brzog razvoja mozga i tela.
Ranija istraživanja su povezala ftalate sa reproduktivnim problemima, kao što su genitalne malformacije i nespušteni testisi kod dečaka i niži broj spermatozoida i nivo testosterona kod odraslih muškaraca. Studije su takođe povezale ftalate sa gojaznošću u detinjstvu, astmom, kardiovaskularnim problemima i karcinomom.
Vrsta usporivača gorenja, koji se zovu polibromovani difenil etri, ili PBDE, "najviše doprinosi intelektualnoj ometenosti" kod dece, prema jednoj studiji iz 2020. godine.
Neke od PBDE usporivača gorenja zabranila je Američka agencija za zaštitu životne sredine 2012. godine, ali su uvedene zamene. Jedna od njih, nazvana organofosfatni estar, ili OPFR, izmerena je u novom istraživanju. Ove hemikalije su takođe povezane sa poremećajem reproduktivnog i nervnog sistema kod mališana.
"OPFR-i se sada koriste u velikim količinama, dovoljno su postojani da se otkriju na globalnom nivou, predstavljaju opasnost po zdravlje i mogu naneti štetu ljudima, posebno deci“, piše u studiji koju su Dajmond i njene kolege sprovele 2019. godine.
Jedan dušek je imao sertifikovanu etiketu na kojoj se navodi da su materijali u skladu sa važećim propisima. Ipak, studija je otkrila da sadrži pentahlorotiofenol, ili PCTP, jedan od pet usporivača gorenja koji su zabranjeni u SAD.
"Zabrinjavajuće je da se ove hemikalije i dalje nalaze u dečjim dušecima iako znamo da nemaju dokazanu korist u slučaju požara", rekla je koautorka nove studije Arlin Blum, izvršna direktorka Instituta za zelenu nauku.
Potencijalno toksične hemikalije su toliko rasprostranjene u proizvodima za decu da roditeljima može biti veoma teško da odaberu sigurnije opcije.
Naučnici savetuju roditeljima da biraju dušeke i posteljinu neutralnih boja, jer je manje verovatno da sadrže UV filtere, koji se dodaju da bi sprečili boje da izblede.
Takođe, važno je često prati posteljinu i odeću za spavanje, jer deluju kao zaštitna barijera, apsorbujući neke od ovih zagađivača.
Redovno provetravanje, usisavanje i izbegavanje proizvoda za ličnu negu koji sadrže mnogo sintetičkih sastojaka, takođe se preporučuje.