Ljudska prava
"Niko nije slobodan dok svi nismo slobodni"
Širom sveta ljudi se suočavaju sa diskriminacijom i nasiljem zbog svoje seksualne orijentacije ili rodnog identiteta.
Iako su napravljeni važni pomaci u ostvarivanju prava LGBT+ zajednice, u čak 69 država zbog veze sa osobom istog pola možete završiti u zatvoru, a u 11 država biti osuđeni na smrtnu kaznu.
Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije je praznik koji se obeležava 17. maja, kako bi se u javnosti podigla svest o kršenjima prava pripadnika LGBT+ zajednice.
Ovaj datum je odabran u znak sećanja na odluku Svetske zdravstvene organizacije, koja je 1990. godine uklonila homoseksualnost iz Međunarodne klasifikacije bolesti, a prvi put je obeležen 2005. godine.
Prvi pokušaj Parade ponosa LGBT+ osoba u Srbiji bio je 2001. godine, ali je završen tako što su učesnice i učesnike pretukli pripadnici navijačkih i desničarskih grupa.
Među nasilnicima su se našli članovi pokreta Obraz, Svetosavske omladine, navijači Crvene zvezde, Partizana i Rada, kao i jedan sveštenik Srpske pravoslavne crkve.
Parade su ponovo planirane 2004. i 2009. godine ali se od održavanja odustalo. Prvi put je Parada ponosa uspešno održana tek u oktobru 2010. godine.
Među mnogobrojnim transparentima mogao se videti i onaj koji se koristi na svim sličnim paradama širom sveta: "Niko nije slobodan dok svi nismo slobodni".
Inače, istopolni brakovi danas su legalni u 28 država sveta, a u Srbiji je 2010. godine urađen prvi nacrt Zakona o registrovanim istopolnim zajednicama.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je 2021. godine pokrenulo proceduru za usvajanje ovog zakona, od koje se na kraju odustalo.
Ministarka za ljudska i manjinska prava, Gordana Čomić tada je, za BBC na srpskom, izjavila: "Mislim da je mandat buduće Vlade nešto što je realan rok da se taj skup prava stavi u zakonski okvir. Nije pitanje da li će Zakon o istopolnim zajednicama biti donet, već kada će biti donet."
Povodom prošlogodišnjeg obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je za RTS kazala da su "LGBT sugrađani ravnopravni građani Srbije i da ne smeju biti diskriminisani zbog svog rodnog identiteta ili seksualne orijentacije" i napomenula da se "pripadnicima LGBT populacije mora obezbediti ravnopravno i dostojanstveno ostvarivanje svih ljudskih prava, bez straha od osude i nasilja".
"Savremeno društvo ne sme tolerisati bilo kakav vid diskriminacije i mora stvoriti uslove da svi naši građani i građanke budu ravnopravni", zaključila je Brankica Janković.