Život
28.10.2023. 20:20
R.E.

Novo otkriće

Džejms Veb nastavlja da nas fascinira

Svemir
Izvor: Shutterstock

Svemirski teleskop Džejms Veb je nedavno otkrio izvanredan fenomen u Jupiterovoj atmosferi koji do sada nije bio primećen.

Radi se o visokobrzinskom mlazu vazduha koji se proteže na preko 4.800 kilometara širine, tačno iznad Jupiterovog ekvatora i iznad glavnih slojeva oblaka. Ovo otkriće pruža nove uvide u to kako se slojevi Jupiterove poznate turbulentne atmosfere međusobno ponašaju, a takođe pokazuje jedinstvenu sposobnost Džejms Veb teleskopa da prati ove pojave.

Istraživanje je vođeno od strane Ricarda Huesoa sa Univerziteta u Bilbau, Španija, glavnog autora rada koji opisuje ove pronalaske. Kako je istakao, "Ovo je nešto što nas je potpuno iznenadilo. Ono što smo uvek videli kao zamagljene magle u Jupiterovoj atmosferi sada se pojavljuju kao jasne karakteristike koje možemo pratiti zajedno sa brzim rotiranjem planete."

Tim istraživača je analizirao podatke zabeležene od strane NIRCam (Near-Infrared Camera) Džejms Veb teleskopa tokom jula 2022. godine. Kroz program Early Release Science, istraživači su kreirali slike Jupitera sa razmakom od 10 sati, što je jedan Jupiterov dan, koristeći četiri različita filtera, svaki sposoban da otkrije promene u malim karakteristikama na različitim visinama u Jupiterovoj atmosferi.

Otkriće je posebno značajno jer Džejms Veb teleskop ima sposobnost da posmatra više slojeve atmosfere, na visinama iznad 25-50 kilometara iznad Jupiterovih oblaka. Tradicionalne teleskopske metode obično pokrivaju dublje slojeve atmosfere gde se nalaze ogromne oluje i oblaci od amonijaka. Sa Džejms Vebom, istraživači su u mogućnosti da bolje razluče fine detalje unutar visokih maglenih slojeva.

Novo-otkriveni mlaz vazduha putuje brzinom od oko 515 kilometara na sat, što je dvostruko brže od brzina vetra u uraganima pete kategorije na Zemlji.

Poređenjem brzina zabeleženih od strane Džejms Veb teleskopa na visokim visinama sa brzinama koje su zabeležene na dubljim slojevima od strane Hubble teleskopa, tim istraživača je mogao meriti kako se brzine menjaju sa promenom visine, čime su generisane vetrovne oseke.

Ovo otkriće otvara nove perspektive za dalja istraživanja i dodatna posmatranja Jupitera sa Džejms Veb teleskopom kako bi se razumelo kako se brzina i visina ovog mlaza menjaju tokom vremena. Jupiter ima složen, ali ponavljajući obrazac vetrova i temperatura u svojoj ekvatorskoj stratosferi, i ovaj pronalazak može pružiti ključne informacije za razumevanje promena na ovoj fascinantnoj planeti.

Nalazi su objavljeni u časopisu Nature Astronomy, i ističu važnost Džejms Veb teleskopa u istraživanju i razumevanju našeg Sunčevog sistema i univerzuma uopšte.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Slika iz svemira kakvu do sada još nismo videli! (VIDEO)
teleskop, svemir

Teleskop "Džejms Veb"

18.03.2022. 17:05

Slika iz svemira kakvu do sada još nismo videli! (VIDEO)

Istraživanje svemira napravilo je veliki korak napred, kada je teleskop "Džejms Veb" poslao prvu čistu, fokusiranu sliku jedne zvezde.
Video
Close
Vremenska prognoza
heavy intensity rain
14°C
06.10.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

OI 2024

Vidi sve