Biznis
08.04.2023. 16:00
R.E.

Veštačka inteligencija

Najnoviji pomak u razvoju AI tehnologije – instant video!

veštačka inteligencija
Izvor: Shutterstock

"Ranvej AI“, startap kompanija iz Njujorka, nalazi se među grupom kompanija koje rade na razvoju sistema veštačke inteligencije koji će na osnovu nekoliko unesenih ključnih reči moći da proizvedu kratak video. Nakon ogromnog buma u AI industriji čini se da je ovo sledeći veliki korak za ovaj sektor.

Kompanija "Ranvej“, koja planira da otvori svoju uslugu za malu grupu testera ove nedelje, jedna je od nekoliko kompanija koje grade tehnologiju veštačke inteligencije koja će uskoro omogućiti ljudima da generišu video-zapise.

Ova kompanija uključila se u sledeću fazu u industrijskoj trci, koja uključuje gigante kao što su "Majkrosoft“ i "Gugl“, kao i mnogo manjih startap preduzeća, za stvaranje novih vrsta sistema veštačke inteligencije za koje neki veruju da bi mogli da budu sledeći veliki pomak u tehnologiji, na nivou važnosti veb-pretraživača ili "Ajfona“.

Novi sistemi za generisanje videa mogli bi da ubrzaju rad filmskih stvaralaca i drugih digitalnih umetnika, ali istovremeno nosi sa sobom i rizik, posebno u lakšem stvaranju i širenju lažnih vesti, koje je teško razaznati od istine kada jednom krenu da se šire internetom.

Ovakvi sistemi su primeri onoga što je poznato kao generativni AI, koji može u trenutku da kreira tekst, slike i zvukove. Drugi primer je "ChatGPT“, onlajn četbot koji je napravio startap iz San Franciska, "OpenAI“, koji je zapanjio tehnološku industriju svojim sposobnostima krajem prošle godine.

 

"Gugl“ i "Meta“ su još prošle godine predstavili svoje sisteme za generisanje video-snimaka, ali ih nisu podelili sa javnošću jer su bili zabrinuti da bi sistemi na kraju mogli da se koriste za širenje dezinformacija novootkrivenom brzinom i efikasnošću.

Međutim, izvršni direktor "Ranveja“ Kristobal Valencuela rekao je da veruje da je tehnologija previše važna da bi se držala u istraživačkoj laboratoriji, uprkos rizicima koje možda nosi sa sobom. "Ovo je jedna od najimpresivnijih tehnologija koje smo izgradili u poslednjih sto godina“, rekao je on. "Moramo pružiti ljudima priliku da ga zaista koriste.“

Mogućnost uređivanja i manipulisanja video-sadržajima, naravno, nije ništa novo. Filmski stvaraoci ga koriste već sto godina, a poslednjih nekoliko godina pojavio se i trend korišćenja AI tehnologija u ovim procesima. Ako se govori o mračnijoj ili opasnoj strani ovakvog korišćenja AI tehnologije, odličan primer je sve veće prisustvo takozvanih dipfejk sadržaja, koji postaju sve ubedljiviji u prikazivanju ličnosti u situacijama koje se nisu zaista odigrale.

Ako se ovaj mahniti razvoj nastavi, AI sistemi poput onog koji razvija "Ranvej“ mogli bi da zamene veštine uređivanja i editinga video-sadržaja jednostavnim pritiskom dugmeta.

Kako ovaj sistem funkcioniše?

"Ranvej AI“ generiše video-zapise iz bilo kog kratkog opisa. Za početak, u prethodno određeno polje se ukuca opis željenog videa, a najbolje funkcioniše ukoliko se u opisu nalazi neka akcija (što je logično jer bi u suprotnom bilo lakše generisati samo sliku). Na primer, sistemu se može zadati da napravi video psa u parku koji priča telefonom ili ljudi koji žure na metro u gradu dok pada kiša, opcije su gotovo neograničene.

Tehnologija može da reprodukuje uobičajene slike, poput mačke koja spava na tepihu, ili može kombinovati različite koncepte da bi stvorila video-zapise koji su čudni, ali zabavni, poput krave na rođendanskoj zabavi.

Video-snimci traju samo četiri sekunde i više podsećaju na gif format, a video je isprekidan i mutan ako pažljivo pogledate. Ponekad su slike čudne, iskrivljene i uznemirujuće. Ove odlike su ono što često ljudima nagoveštava da je reč o generisanom sadržaju, a ne realnom video-zapisu. Sistem ima način spajanja životinja poput pasa i mačaka sa neživim objektima kao što su lopte i mobilni telefoni. Ali ako mu se da jasan zadatak, ovaj sistem otkriva koliko potencijala zapravo leži u ovoj tehnologiji.

"U ovom trenutku, ako vidim video visoke rezolucije, verovatno ću mu verovati“, rekao je Filip Isola, profesor na Tehnološkom institutu u Masačusetsu koji je specijalizovan za AI. "Ali to će se promeniti prilično brzo.

Kao i drugi generativni AI programi, "Ranvej“ sistem uči analizirajući digitalne podatke – u ovom slučaju fotografije, video-zapise i natpise koji opisuju šta te slike sadrže. Treningom ove vrste tehnologije na sve većim količinama podataka istraživači su uvereni da mogu brzo da unaprede i prošire njene veštine. Uskoro će, veruju stručnjaci, generisati mini-filmove profesionalnog izgleda, upotpunjene muzikom i dijalozima.

Teško je definisati šta ovaj sistem trenutno stvara. Nije ni fotografija, nije ni crtani film, nego nešto potpuno novo. U suštini je u pitanju kolekcija puno piksela koji su pomešani da bi se napravio realističan video. Kompanija "Ranvej AI“ planira da ponudi ovu novu tehnologiju sa drugim alatima za koje veruje da će ubrzati rad profesionalnih umetnika.

Nekoliko startap kompanija, uključujući "OpenAI“, objavilo je sličnu tehnologiju koja može da generiše nepokretne slike iz kratkih uputstava kao što je "fotografija plišanog medvedića koji se vozi skejtbordom na Tajms skveru“. A brz napredak fotografija generisanih pomoću veštačke inteligencije mogao bi da ukaže kuda ide nova video-tehnologija.

Ipak, kada se govori o generisanju video-sadržaja, dodaje se još jedan sloj komplikovanosti u proces jer slika mora da se pomera, mora da postoji određen nivo kontinuiteta kako bi generisan sadržaj bio ubedljiv.

Kompanije poput "Ranveja AI“, koja ima oko 40 zaposlenih i prikupila je 95,5 miliona dolara, koriste ovu tehnologiju za generisanje pokretnih slika. Analizom hiljada video-snimaka, njihov program može naučiti da poveže mnoge fotografije na sličan koherentan način.

"Video je samo serija kadrova – nepokretnih slika – koji su kombinovani na način koji daje iluziju kretanja“, rekao je gospodin Valencuela. "Trik leži u obučavanju modela koji razume odnos i doslednost između svakog okvira.

"Da biste u prošlosti uspeli da uradite bilo šta slično onome što video generativni sistemi mogu da urade, trebalo bi vam puno novca, opreme i ljudi. Da ne spominjem dozvole, lokaciju i druge logističke stavke“, rekla je Suzan Bonser, autorka i izdavač u Pensilvaniji koja je eksperimentisala sa ranim inkarnacijama generativne video-tehnologije.

"Sada ne morate da imate ništa od toga. Možete samo da sednete i zamislite šta želite da se pojavi u videu.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Ostali bez posla zbog veštačke inteligencije
Nezaposlenost, otkaz

Majkrosoft

14.03.2023. 10:21

Ostali bez posla zbog veštačke inteligencije

Majkrosoftov tim za etiku i društvo, koji je radio u okviru organizacije za veštačku inteligenciju, ostao je bez posla. Otpuštanje je deo nedavne serije otkaza koji su dobili 10.000 zaposlenih u ovoj kompaniji.
Close
Vremenska prognoza
clear sky
17°C
16.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve