Scena
24.02.2022. 06:05
Silvana Hadži-Đokić

Preporuka za čitanje

Duga priča o detinjstvu koja prekratko traje

Deca
Izvor: Shutterstock

Predstavljamo vam poemu-roman Milene Marković: "Deca“

Rođena 9. aprila 1974. u Zemunu. Diplomirala FDU, Odsek dramaturgiju, 1998. u Beogradu. Pesnikinja, dramski pisac, scenarista.

Objavila hronološkim redosledom od 2001. do 2021. "Pas koji je pojo sunce“, "Istina ima teranje“, "3 drame“, "Crna kašika“, "Ptičje oko na tarabi“, "Pre nego što sve počne da se vrti“, "Pesme“, "Drame“, "Pesme za žive i mrtve“, "Zmajeubice“, "Pesme za žive i mrtve, sabrane pesme“ i poemu-roman u slobodnom stihu "Deca“.

Neke od njenih prepoznatljivih drama su "Paviljoni – kuda idem, odakle dolazim i šta ima za večeru“, "Šine“, "Šuma blista“, "Brod za lutke“, "Zmajeubice“, "Pet života pretužnog Milutina“, "Deca radosti“ itd.

Prošle nedelje pisala sam o poljskoj autorki Salći Halas predstavljajući njen roman-poemu "Potop“, nominovan za najveću poljsku nagradu "Nike“ 2020. godine. Ove nedelje predstavljam našu Milenu Marković, koja je napisala takođe roman-poemu. Grupisala sam ove dve autorke kao omiljeni trend, koji bih rado pretvorila u kult.

Nisam imala nameru da redosledom predstavljanja vrednujem oba ova, slična po formi, ali po sadržini različita dela. Spaja ih slobodan stih, a razdvaja gradacija istine koju saopštavaju.

Istina Markovićeve je kao koktel kiselina, najezda varvara, huligana navijačkih, stampedo uplašenih životinja i ugroženih vrsta, planinska lavina, osinjak, zmijarnik ispod kreveta...

"Deca“ Milene Marković su duga priča o detinjstvu koja prekratko traje. O deci koja rađaju decu, deci svojih roditelja i roditeljima svoje dece. Novorođeni ili starmali, mi smo dobrovoljci u usporenom materijalnom razvoju, grejemo se na furuni detinjstva iz koga iskačemo ravno u starost, a ponekad u smrt. A omiljena zabava familije, razbibriga na prvom mestu je sahrana.

Milenina ispovest svima nama je poznata, čak prepoznata. Ona je seme, posejano u svima nama. Zato je pomirila dva sveta, elitiste i populiste, svet poezije i proze, i uspela da nakon konstatacije o smrti romana vaskrsne umiruću mrcinu dramatičnom autofikcijom, ispovednom metodom kakvu su praktikovali isihasti, ali i čuveni zavodnici o kojima je pisao lord Bajron ili Puškin u najpoznatijem svom delu "Evgenije Onjegin“.

Pobrinula se i da anulira smrt, sramotu, skandale, podele i licitacije oko NIN-ove i svih ostalih nagrada, napiše nešto inovativno, nalik svojevremenom iskoraku Svetislava Basare u romanu "Fama o biciklistima“, posle čega se popeo uvis, jezdeći kroz naša ovdašnja književna mitarstva.

Dva fronta oko NIN-ove nagrade, ignorantski, protivnički, koji izgleda i deluje kao da kusa "kiselo grožđe“, jer alternative najvećoj nagradi književne kritike za roman godine – nema, i onaj drugi, slatko-limunovski, pobornički, pomirila je srpska Silvija Plat i Vislava Šimborska u jednoj osobi, žena čije su retardirano dete izvukli nekoliko nedelja ranije zbog odlaska akušera na godišnji odmor i zbog sumnje u majčinu malignu bolest koja se pokazala kao lažna uzbuna.

Milena Marković je jednim udarcem ubila dve muve, vrativši dostojanstvo najstarijoj i najprestižnijoj našoj nagradi, koja se valjala u blatu decenijama, dodavši joj malo čarobnjačkog praha od Kirke i Medeje zajedno, magiju iščekivanja od budućnosti.

I zaista, verujte mi, "Deca“ su knjiga koju bih i sledeće nedelje, i sledeće, i one tamo, htela da ponovo pročitam i predstavim čitaocima. Uz nju sam plakala, smejala se, škrgutala zubima i bila okamenjena, opčinjena istinom koju sam mogla popiti samo naiskap. Kao književni rokenrol. Otkrovenje i nadahnuće.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Close
Vremenska prognoza
clear sky
19°C
28.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve