Vesti
26.08.2022. 12:15
Marko R. Petrović

Vladimir Pavićević

"Abazovićevu vladu su oborile brze reforme"

1
Izvor: Beta / Vlada Crne Gore

Već dve godine od parlamentarnih izbora na kojima je Demokratska partija socijalista izgubila većinu Crna Gora kao da se nalazi u konstantnoj političkoj krizi.

Prva postdepeesovska vlada Zdravka Krivokapića opstala je 14 meseci. Vlada Dritana Abazovića koja je potom formirana trajala je još kraće – nepuna četiri meseca. Ne može se, doduše, reći da ova druga vlada nije imala nikakve rezultate – naprotiv.

Potpisan je Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom, postavljen je novi specijalni tužilac za organizovani kriminal... Zbog čega je onda pala vlada Dritana Abazovića, pitamo Vladimira Pavićevića, savetnika potpredsednika crnogorske vlade Vladimira Jokovića.

A Pavićević u razgovoru za "Ekspres“ na to odgovara: "Prvo jednu stvar da preciziramo. Vlada Zdravka Krivokapića je pala zato što nije bila reformska, a Dritanova i Jokovićeva vlada je pala zato što je bila superreformska vlada. Brze reforme Dritanove i Jokovićeve vlade nisu mogli da podnesu ne samo ljudi iz DPS-a, nego ni neki od predstavnika pobjedničkih saveza sa onih velikih izbora 2020. godine.

Što se tiče Zdravka Krivokapića, njega se danas niko i ne seća. Njega su se odrekli čak i nekadašnji njegovi omiljeni ministri Jakov Milatović i Milojko Spajić. I pametno su postupili što nisu uključili Zdravka Krivokapića u svoj novi politički projekat jer bi im taj čovek bio samo teret.“

U redu. Ali, da se vratimo ovoj najnovijoj krizi. Utisak je kao da je Crna Gora u nekom stanju konstantne političke krize. Zbog čega?

"Ova najnovija kriza je neobjašnjiva i većini građana Crne Gore. Za svega sto dana Dritanova i Jokovićeva vlada je postigla više nego prethodne vlade u punim mandatima i građani su očekivali da takva vlada u Skupštini neće biti srušena. Građani su videli i to da bi opstankom ove vlade Milov DPS doživeo momentalni kolaps, da bi nakon toga u toj stranci krenulo frakcijašenje na sve strane. Imajući sve to u vidu, građani logično zaključuju da je neko odlučio da pruži Milovom DPS-u slamku spasa i građani to osuđuju.“

Ko je taj neko? Može li to da se precizno kaže?

"Naravno. Taj neko su Bečićeve Demokrate. Suprotno volji građana i suprotno volji Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve koja je veoma zadovoljna time što je konačno usvojen i potpisan Temeljni ugovor, oni su ušli u savezništvo sa DPS-om i srušili reformsku Dritanovu i Jokovićevu vladu. Za mene je to nemoguće racionalno objasniti.“

Vratićemo se toj temi, ali prethodno me zanima sledeće. Iz nekih Vaših izjava se i dalo zaključiti kako niste očekivali pad vlade Dritana Abazovića u ovom trenutku. Da li Vas je to iznenadilo?

"Veoma sam iznenađen zato što odluka da se podrži inicijativa DPS-a o rušenju Dritanove i Jokovićeve vlade nije racionalna iz ugla interesa onih koji nisu tradicionalni Milovi saveznici, a koji su tu inicijativu podržali. To je vlada koja je pokrenula snažnu borbu protiv mafije, potpisala istorijski Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom i koja Crnu Goru dobro priprema za nastupajuću krizu energenata i hrane kako građani Crne Gore ne bi u toj krizi oskudevali u bilo čemu. Podrška DPS-u u rušenju takve vlade proizvela je osudu takvog delanja od strane ogromnog broja građana Crne Gore i to će bez ikakve dileme naštetiti svima koji su DPS-u pomogli u ovom poduhvatu.“

Postoje zamerke da je upravo ta vlada izabrana glasovima poslanika DPS-a?

"Jeste, Dritanova i Jokovićeva vlada izabrana je i glasovima poslanika DPS-a i u toj vladi DPS nije imao nijednog ministra. Ali je još zanimljivije da smo mi uspeli da formiramo vladu koja je usvojila i potpisala Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom, a da je za tu vladu glasao i DPS. To je ravno čudu i to je posle 30. avgusta 2020. godine verovatno najteži poraz DPS-a. Ja sam javno i uoči rasprave i glasanja o poverenju ovoj vladi objašnjavao da bi neizglasavanje nepoverenja vladi bio još jedan, možda i najteži poraz Milovog DPS-a.“

Dobro, a kako izaći iz ove krize? Ima li ideja oko toga?

"Treba da se ide na prevremene izbore i to odmah. Da se odlučivanje prepusti građanima i da građani direktno odluče ko će u ovim novim okolnostima imati snažniji uticaj u crnogorskoj politici, a ko treba da naredni period provodi u opoziciji. Ono što je sigurno to je da Milov DPS na zamišljenim prevremenim izborima ne može imati ni približni broj mandata kao što je osvojio 2020. godine. Uticaj te stranke bi bio drastično manji i to je sa stanovišta interesa ogromnog broja građana Crne Gore odlična stvar. Pojaviće se i neke nove opcije i verujem da će i te nove opcije dodatno učvrstiti onu veliku pobedu nad Milovim DPS-om iz 2020. godine.“

Na koje opcije mislite?

"Pa tu je pre svega pokret ’Evropa sad’ bivših ministara Milatovića i Spajića. Nije sasvim jasno šta je to njihova politika, ali su stekli određene simpatije kod građana i svojim delovanjem oni te simpatije i dalje održavaju.“

Kako danas stoji Demokratski front?

"Demokratski front se veoma razumno, mudro i dobro postavio u ovoj situaciji rušenja Dritanove i Jokovićeve vlade. Oni su i Dritanu i Jokoviću odali priznanje za postignuća vlade u prvih sto dana i nisu sa DPS-om glasali za njen pad. Istovremeno su pozvali da se svi zajedno vratimo duhu one velike pobede od 30. avgusta 2020. godine. To je bilo veoma dobro. Sada imaju priliku za još jedan dobar potez povodom inicijative za razrešenje predsednice Skupštine.“

Na šta mislite, šta Vam je ideja?

"Demokratski front i Demokrate su zajedno podneli inicijativu za razrešenje predsednice Skupštine Crne Gore Danijele Đurović. Gospođa Đurović je funkcionerka SNP-a i posvećeni je borac za ideale one avgustovske pobede nad DPS-om 2020. godine. Moj predlog je da poslanici Demokratskog fronta povuku potpise sa te inicijative i da se time ta inicijativa izbriše. I da Danijela Đurović ostane na toj poziciji.“

Zašto mislite da bi to bio važan potez?

"Zato što bi u tom slučaju njeno razrešenje morao da inicira DPS. Ukoliko bi se i u tom slučaju ponovilo savezništvo DPS-a i Demokrata, onda bi bilo jasno da se radi o političkim dogovorima koji su ranije postignuti i da nema nikakve dileme da će Milov DPS i Demokrate formirati i sledeću vladu.“

Sve to o čemu govorite deluje veoma komplikovano…

"Tačno je. Nije jednostavno razumeti sve ove procese koje imamo u crnogorskoj politici. Dinamika je ogromna, česti su i zaokreti pojedinih aktera, ali je pre svega reč o tome da je Crna Gora zaista zakoračila u demokratske tokove i da se sada ovde bukvalno vežbamo demokratskom odlučivanju.“

Može li onda jedno pojašnjenje. Tvrdite da je za pad prethodne vlade zaslužan isključivo tadašnji premijer Zdravko Krivokapić. Kome sad pripada ta "zasluga, možete li najpreciznije da kažete?

"Dritanovu i Jokovićevu vladu srušile su Bečićeve Demokrate. Meni deluje da su to uradili iz čiste osvetoljubivosti, zbog međusobica koje su se vremenom razvijale i zbog toga što je neki ’genije’ iz njegovih redova Aleksi Bečiću prodao priču da je to što su uradili najnormalnije da se uradi. Taj ’genije’ je ovim potezom doveo u ćorsokak njihovu stranku i perspektivu samog Bečića za dalja postignuća u crnogorskoj politici. Ako biste prošetali bilo kojim gradom u Crnoj Gori danas i oslušnuli šta poručuju građani, čuli biste da građani masovno osuđuju ovaj postupak Demokrata da sa DPS-om ruše najuspešniju vladu u istoriji Crne Gore. Napravili su veliku grešku.“

Za gospodina Abazovića ste svojevremeno izjavili da je jedina osoba koja je u prethodnoj vladi nešto ozbiljnije pokušavala da radi te da nije podlegao pritiscima da nakon izbora pravi politički dogovor sa Đukanovićevim DPS-om. Sada je bio na čelu vlade koju je podržao DPS, ali kojoj je glave, očigledno, došao taj isti DPS.

"Dritan Abazović je tokom skupštinske rasprave o nepoverenju vladi više puta jasno poručio da njegovu vladu ruši mafija i organizovani kriminal. I to je tačno. Ono što zabrinjava jeste da je mafija uspela u tom poduhvatu i da Dritan i Joković nisu imali takvu podršku da su mogli da sačuvaju vladu od pada. Mnogi su reagovali tek nakon što je pala vlada i sada Dritanu i Jokoviću stiže gromoglasna podrška sa svih strana. I dobro je što ta podrška stiže, bez obzira što deluje da je zakasnela. Moje viđenje je da su uprkos svemu pred Abazovićem tek najveća postignuća. U jednom tekstu ja sam ga nazvao i Mocartom crnogorske politike. Veoma je talentovan, obrazovan, vešt i usmeren ka dobru. Što se tiče Vladimira Jokovića i njegove partije, Socijalistička narodna partija Crne Gore je sve snažnija. Oni su pokazali da se drže date reči, da učine ono što obećaju. Nadam se da će ovo njihovo političko savezništvo, dakle savezništvo između SNP-a i Ure, tek da donese najveće rezultate.“

Da li je realnije da ostane, kako ste rekli, vlada u tehničkom mandatu do aprila naredne godine, pa da se ide na parlamentarne izbore zajedno sa predsedničkim, ili očekujete da će sada i Skupština biti raspuštena?

"Ovih dana se sa svih strana opipava puls građana i drugih aktera koji imaju relevantan uticaj u crnogorskoj politici. Testiraju se razne opcije, proverava se mnjenje. I meni deluje da u ovom momentu niko precizno ne zna šta će se dešavati u narednih nekoliko sedmica. Izvesno je da Milo Đukanović ima trideset dana da pokuša da utvrdi postoji li osoba koja bi kao mandatar mogla da obezbedi podršku većine poslanika za novu vladu. Milo će dati sve od sebe da stvori takav dogovor, da obezbedi većinu od 41, ali nije izvesno da će uspeti. Ukoliko bude jasno da dogovora oko nove vlade nema, slede vanredni parlamentarni izbori i moglo bi da se vidi da li je realnije da budu organizovani do kraja ove ili početkom iduće godine. Moja je teza da bi bilo najbolje da Dritanova vlada radi u tehničkom mandatu do isteka rokova kojima se precizira kada se u ovim okolnostima ide na izbore i da se onda istog dana početkom iduće godine ide na redovne izbore za predsednika države i na vanredne parlamentarne izbore.“

Hoće li se Milo kandidovati na tim izborima?

"Sve vreme upozoravam Dritana da se ne oslanja previše na Milovu reč i na Milova obećanja data ovome ili onome. Milovo političko iskustvo prepunjeno je prevarama kojima je kada bi zatrebalo politički sklanjao u stranu i svoje najbliže saradnike, a kamoli svoje protivnike. Netačno je da Milo želi da izađe iz politike. On povremeno pomene kako je on zatočenik politike, a zapravo su građani Crne Gore bili njegovi zatočenici pune tri decenije. Za mene nema dileme da je vreme za Milovo političko penzionisanje. Ako on sam odustane od dobrovoljnog penzionisanja i odluči da se kandiduje na predsedničkim izborima iduće godine, njega će penzionisati crnogorski građani.“

Kažete da je vlada Dritana Abazovića uradila za stotinak dana više nego prethodna Krivokapićeva – potpisan je Temeljni ugovor sa SPC-om, postavljen je novi glavni specijalni tužilac, smenjeni su specijalni tužilac Katnić, postavljen novi direktor ANB-a... I pored toga vlada je pala. Kome to odgovara?

"Pad Dritanove i Jokovićeve vlade odgovara DPS-u i nema dileme da je Milo zadovoljan što je pala ova vlada. Naravno, pad vlade proslavljaju i stranke koje su satelitske Milove partije, poput SDP-a i SD-a. Ako hoćemo da govorimo primereno i tačno, nikome drugome ne odgovara pad ove vlade, pa ni Bečićevim Demokratama koji su sa DPS-om srušili vladu. U takvim okolnostima treba sve vreme podsećati da su zavade u Crnoj Gori zaostavština DPS-a i da će daljim slabljenjem DPS-a jačati Crna Gora.“

Ocenili ste da je potpisivanjem Temeljnog ugovora stavljena tačka na podele u Crnoj Gori. Mogu li se te podele, koje su duboke, a i traju već neko vreme, tek tako izbrisati?

"Crnogorsko društvo je podeljeno dubinskim podelama i na njima je više od dve decenije uporno radio Milov DPS. Te podele ne nestaju tek tako, ali je te podele moguće premošćavati. Potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom jedan je od mehanizama za premošćavanje crnogorskih podela zato što ogroman broj pravoslavnih vernika podržava usvajanje Temeljnog ugovora. Temeljni ugovor podržavaju i pravoslavni vernici koji su u DPS-u. Paradoks crnogorske politike je u tome što su protiv Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom oni članovi i funkcioneri Milovog DPS-a koji nisu vernici i oni su najglasniji u ocenama delovanja crkve. Ove druge, koji su vernici, u velikom broju gledali smo na litijama krajem 2019. i tokom 2020. godine, a i danas im je drago da se i javno sretnu i pozdrave sa njegovim preosveštenstvom mitropolitom Joanikijem.“

Da li se mitropolit Joanikije oglasio povodom ove situacije sa padom vlade?

"Nije. I dobro je što to nije uradio. Mitropolit Joanikije je veliki autoritet u crnogorskom društvu i svojim delanjem on svakodnevno šalje poruku da crkvi nije mesto u politici. Izuzetno je važno za svako društvo da u njemu postoje autoriteti do čije reči i dela se drži. Mitropolit Joanikije je jedan od takvih autoriteta i velika mi je čast što sam imao priliku da ga upoznam i da sa njim popričam ne toliko o politici koliko o izdavačkoj i istraživačkoj delatnosti koja društvo čini progresivnijim.“

Dritan Abazović se, najotvorenije do sada, izjasnio pozitivno i prema inicijativi "Otvoreni Balkan“. Da li i to nekome smeta? Kome?

"I to smeta Milu i to samo zbog toga što on tu inicijativu vezuje za Beograd. A svi racionalni posmatrači javno argumentuju da je ’Otvoreni Balkan’ najozbiljnija inicijativa mira na ovom prostoru u poslednjih trideset godina. Oni tvrde da je to pre svega ekonomska inicijativa koja stvara prilike za snažnije preduzetničke zahvate svima na Zapadnom Balkanu. Da ona svima donosi šanse, a da nikome ne šteti. I da se njome prvi put u ove tri decenije pokazuje da su i naša društva i države ozbiljne i zrele, da smo sposobni sami da rešavamo zajedničke probleme i da sami umemo da se povezujemo bez mentorstava sa bilo koje strane sveta. To je prepoznao Dritan i od samog početka afirmativno je govorio o ’Otvorenom Balkanu’.“

Ako kažete da padom vlade šansu ponovo dobija kriminal, da li to znači da, zapravo, kriminal stoji iza onih koji su pad vlade inicirali i podržali?

"To je Dritan jasno rekao u Skupštini. Građani su zaključili da je DPS politička struktura čiji su neki funkcioneri politički izvođači radova kriminalaca i mafije u Crnoj Gori. Građani Crne Gore danas posebno ističu Dritanovu i Jokovićevu odvažnost. Njih dvojicu doživljavaju kao hrabre ljude koji su se u pravom momentu našli na pravim mestima odlučivanja. Neki su uspeli da privremeno zaustave njihov rad, ali ja verujem da je to samo privremeno. Da će njih dvojica ipak uspeti da svoju političku misiju dovedu do kraja i u smislu postignuća koja su zacrtali.“

Kako će sve ovo nadalje uticati na odnose između Beograda i Podgorice?

"Odnosi Beograda i Podgorice su veoma unapređeni poslednjih meseci. Ne znam kada se desilo da zvanična poseta političara jedne države onoj drugoj bude toliko dobra kao što je bila poseta zvanične vladine crnogorske delegacije Srbiji ove godine. Tu su postignuti dogovori, svi su zadovoljni i, što je veoma važno, evidentirano je ima mnogo tema oko kojih tek treba da se ti odnosi unapređuju i da će na tome dalje posvećeno da se radi. Svako ko je racionalan zna da su Srbija i Crna Gora najbliže države, da su naša društva premrežena mnoštvom inicijativa i veza i da su odnosi ljudi koji žive u Srbiji i u Crnoj Gori bratski. Te dobre ljudske odnose politika ne sme da kvari, kao što je to neprijateljskim stavom prema Srbiji radio Milo, već politika treba te odnose da učvršćuje i dalje unapređuje.“

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Ubi ga preblaga reč ili - u čemu je pogrešio Dritan Abazović
Dritan Abazović, 15. 7. 2022.

Crna Gora

15.07.2022. 16:10

Ubi ga preblaga reč ili - u čemu je pogrešio Dritan Abazović

U čemu je pogrešio Dritan Abazović? Čime je zaslužio da na njega bacaju drvlje i kamenje sa svih strana nakon što je, predvodeći zvaničnu delegaciju Vlade Crne Gore, 11. jula odao počast srebreničkim žrtvama na 27. godišnjicu ovog stravičnog zločina?
Close
Vremenska prognoza
clear sky
6°C
26.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve