Nova studija
Noćna lampa u spavaćoj sobi šteti zdravlju?
Održavanje mraka u spavaćoj sobi ne samo da vam pomaže da se dobro naspavate, već može značajno smanjiti šanse za razvoj tri glavna zdravstvena problema, kaže najnovija studija.
Osobe koje su uživale u noćnim lampicama, ostavljale upaljen TV ili pametni telefon, imaju veće predispozicije da dobiju visok krvni pritisak, dijabetes ili gojaznost, u poređenju sa onima koji tokom noći nisu bili izloženi nikakvoj svetlosti.
"Možda čak i mala količina svetlosti može biti štetna", rekla je glavna autorka studije dr Minje Kim, vanredni profesor neurologije u centru za cirkadijansku medicinu i medicinu spavanja na Medicinskom fakultetu Finberg Univerziteta Nortvestern u Čikagu, piše "WebMD".
"Neprirodno je videti ta svetla noću. Svetlost zapravo isključuje neke delove mozga koji govore našem telu da je dan, a ne noć. Dakle, ovi signali su na neki način iskrivljeni jer cirkadijanski signal slabi i to vremenom ima posledice po naše zdravlje", rekla je Minje Kim.
Na taj način, kaže ona, svetlost vremenom može izazvati metaboličke i srčane bolesti.
Kim i njene kolege proučavale su više od 550 učesnika u čikaškoj studiji zdravog starenja. Ljudi u dobi od 63 do 84 godine nosili su uređaje koji su merili količinu svetlosti u svojim spavaćim sobama tokom nedelje.
Studija je otkrila da je manje od polovine njih provelo pet sati u potpunom mraku dok su spavali. Ostali su bili izloženi nekoj količini svetlosti čak i tokom dubokog sna.
Istraživači su rekli da ne znaju da li gojaznost, dijabetes i visok krvni pritisak podstiču ljude da spavaju sa upaljenim svetlima ili svetla dovode do razvoja ovih stanja.