Zdravlje
10.12.2022. 08:10
R. E.

Budite oprezni

"Zdrave" navike koje to, zapravo, nisu

hrana, smuti, šejk
Izvor: Shutterstock

Životne navike kojih smo izabrali da se pridržavamo mogu imati veliki uticaj na fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje. Međutim, mnoge od tih navika koje važe za zdrave, zapravo mogu da nam nanesu više štete nego koristi.

Pročitajte šta ne bi trebalo da radite i gde ste, možda, do sada grešili.

Detoks organizma

Takozvano "čišćenje" organizma, najčešće podrazumeva gladovanje u određenom periodu, konzumiranje samo jedne grupe namirnica ili uzimanje raznih suplemenata i šejkova.

Na ovaj način se, navodno, telo čisti od toksina. Međutim, veće su šanse da ćete na ovaj način narušiti, a ne poboljšati zdravlje. Nema naučnih dokaza da bilo koji detoks program deluje, a neki čak mogu biti veoma opasni.

Brojanje kalorija

Na prvi pogled zvuči logično - što manje kalorija unesete, više ćete izgubiti na težini. Međutim, nisu sve kalorije iste. Organizam koristi energiju unetu kroz hranu na različite načine, u zavisnosti od vrste namirnica koje jedete i vašeg metabolizma.

Jedni održiv i bezbedan način da smršate, nije unošenje što manje kalorija, već izbalansirana ishrana u kojoj su zastupljene sve vrste namirnica, fizička aktivnost i dobar san.

Svakodnevno tuširanje sapunom

Verovali ili ne, moguće je previše očistiti telo. Ukoliko se kupate sapunom ili gelom za tuširanje svakog dana, moguće je da uklanjate previše zaštitnih ulja koje koža luči, a na taj način ona postaje suva i sklona oštećenju.

Ako koristite antibakterijski sapun, rizik je još veći, jer se na taj način ubijaju i korisne bakterije i pogoršava imunitet. Stručnjaci savetuju da sapun tokom kupanja koristite tri do četiri puta nedeljno, a ostalim danima će biti dovoljna samo voda, piše WebMD.

Hrana sa manje masti

Hrana sa manje masti nije nužno isto što i zdrava hrana. Ove namirnice, osim smanjene količine masnoće, imaju i manje vlakana, proteina i amino kiselina, a imaju više ugljenih hidrata.

Bolje je smanjite da unos trans i zasićenih masti, a da nastavite da konzumirate one korisne, kojih najviše ima u avokadu, orašastim plodovima, semenkama i maslinovom ulju.

Vitamin C kada ste bolesni

Nema sumnje da je Vitamin C dobar za organizam. Deluje kao antioksidans, zdrav je za kožu, krvne sudove i kosti i pomaže da rane brže zarastaju. Međutim, nema naučnih dokaza da Vitamin C leči simptome prehlade i gripa.

Pranje zuba posle jela

Kada je u pitanju pranje zuba, tajming je veoma važan. Nakon obroka bi trebalo da sačekate makar sat vremena pre nego što posegnete za četkicom i kalodontom, posebno ako ste jeli nešto kiselo ili pili gazirano piće.

Na taj način ćete dati vremena zubnoj gleđi da očvrsne i manje ćete ošteti zube.

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Close
Vremenska prognoza
scattered clouds
15°C
20.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve