Hronika
05.09.2022. 20:20
Rade Jerinić

Presuda

Slučaj Gorana Papića: Nepotpuna istina i potpune laži

1
Izvor: BETAPHOTO / AMIR HAMZAGIC

Nedopustivo je da funkcioner SBPOK-a, koji je se bori protiv organizovanog kriminala, štiti upravo osobu iz tog miljea. Lično mislim da ne sme nikada više da se desi da radite u policiji. Ovim rečima sudija Višeg suda Milan Grkinić obrazložio je presudu Goranu Papiću, nekadašnjem zameniku načelnika Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, kome je izrekao zatvorsku kaznu od godinu i četiri meseca i istovremeno zabranu rada u policiji od maksimalnih deset godina.

Presuda Goranu Papiću koju je izrekao sudija Grkinić prva je presuda pripadniku MUP-a koji se dovodi u vezu sa klanom Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.

Papiću je, naime, presuđeno po optužnici kojom se tereti da je 15. aprila 2020, mimo procedure, vratio blindirani BMW Marku Miljkoviću, najbližem saradniku Veljka Belivuka.

I upravo je činjenicu da je Marko Miljković pripadnik kriminalnog klana, kao i da je policiji ta činjenica bila poznata, sudija Grkinić posebno cenio u obrazloženju osuđujuće presude.

"Imali smo u vidu da ste neosuđivani, da ste porodičan čovek, kao i korektno držanje pred sudom, ali i činjenicu da ste bili na tako visokom položaju u službi koja se bavi suzbijanjem organizovanog kriminala. Nedopustivo je da bilo ko, naročito neko na toj funkciji, pogoduje licima koja su pripadnici organizovanih kriminalnih grupa. Svedoci su potvrdili da se znalo i u to vreme da je Miljković pripadnik kriminalne grupe“, rekao je sudija.

On je posebno istakao i da se težina krivičnog dela, odnosno ustupka koji je učinio Miljkoviću kad je naložio da mu se istog dana, bez pretresa i provere, vrati blindirani BMW koji mu je bio privremeno oduzet, ogleda na čitavo društvo jer se stvara osećaj nesigurnosti i nepoverenja u institucije, odnosno policiju.

Papić je inače bio optužen za trgovinu uticajem, a kako je obrazložio sudija Grkinić, taj uticaj se prvenstveno odnosio na to da je Papić bio u bliskom prijateljskom odnosu sa tadašnjim ministrom policije. Taj odnos, kako je svedočio bivši direktor policije Vladimir Rebić, bio je takav da je mislio da je "Papić obezbeđenje ministru Stefanoviću“.

"Sud je našao da niste koristili službeni položaj, već da ste zvali načelnika UKP-a beogradske policije Milenka Munižabu i rekli da Miljkoviću vrati vozilo koristeći se svojim uticajem, zbog opšte poznate činjenice da ste bili u bliskom prijateljskom odnosu s tadašnjim ministrom Nebojšom Stefanovićem. Iz iskaza Munižabe, Dejana Kovačevića i Nevenka Marića proizilazi da ste čak rekli i da je u pitanju štićeno lice, što nije bilo tačno“, rekao je sudija Milan Grkinić.

Sudija Grkinić tokom obrazlaganja presude rekao je i da je sud u uverenju da niko osim ove trojice policijskih službenika (Munižaba, Kovačević i Marić) nije pred sudom govorio potpunu istinu.

"Radnja vraćanja vozila nije smela da se izvrši, zbog čega su policijski službenici i napravili službenu belešku o tome. Sud je u uverenju da skoro niko osim te trojice policijskih službenika nije govorio pred sudom potpunu istinu, svi ostali su govorili nepotpunu istinu, da bi zaštitili sebe“, rekao je sudija.

Ova rečenica je posebno važna jer su se na suđenju Papiću, kao svedoci pojavili i nekadašnji najviši funkcioneri policije – direktor Rebić i nekadašnji ministar Nebojša Stefanović.

Relacija Papić–Stefanović

A upravo se na relaciji Papić–Stefanović tokom suđenja i vodila glavna rasprava o tome ko je kriv za vraćanje automobila Marku Miljkoviću.

Papić je, naime, na početku suđenja izjavio da nije kriv i da je sve što je radio – radio po naređenju ministra Stefanovića.

"Miljković je tog dana trebalo da bude saslušan u SBPOK-u jer je žandarm Nenad Vučković Vučko prijavio da mu je pretio. Stefanović mi je tom prilikom rekao da će Miljković doći za dva dana i da to obavimo profesionalno i bez zadržavanja. U međuvremenu, Miljkovića su uhapsili policajci beogradske kriminalističke policije kojom je rukovodio Milenko Munižaba. Nisam ni znao da je uhapšen dok me Stefanović nije ponovo pozvao. Izuzetno ljutito me je pitao šta mi nije bilo jasno, odnosno koji deo njegovog prethodnog naređenja ili rečenice mi nije bio jasan… Rekao mi je da se čujem sa (tadašnjim načelnikom Uprave kriminalističke policije) Dejanom Kovačevićem i da to rešimo onako kako je on to rekao“, ispričao je Papić na sudu i rekao da je tako i uradio.

"Kovačević me je uputio na Munižabu koga sam zatim kontaktirao. Miljković je potom doveden u prostorije SBPOK-a i saslušan, nakon čega je vraćen u prostorije beogradske kriminalističke policije, odakle je ubrzo i pušten“, ispričao je Papić. Miljkoviću je tada i vraćen blindirani automobil, a Papić tvrdi da nije znao da mu je automobil oduzet, niti vraćen.

Prvo svedočenje bivšeg ministra

Zbog ovakve odbrane Miljkovića, sud je kao svedoka pozvao i bivšeg ministra Stefanovića. Stefanović se tako prvi put suočio sa optužbama bivših saradnika i kao svedok se pojavio na sudu. Posle Papića, krivicu je na Stefanovića prebacila i njegova nekada najbliža saradnica Dijana Hrkalović, optužena za trgovinu uticajem, a o čijem predlogu da se Stefanović sasluša sud tek treba da donese odluku.

U svakom slučaju, Stefanović se sa Papićem suočio u sudnici Višeg suda, gde je najpre negirao da je naredio da se Marko Miljković ne zadržava u policiji posle saslušanja u aprilu 2020.

U direktnom suočenju sa Papićem, koji je ponovio da ga je Stefanović zvao na dan saslušanja Miljkovića i kritikovao ga navodeći da mu je već rekao da se ono obavi kratko, a da ga oni drže pet sati, bivši ministar je rekao: "Ništa mi od toga nije poznato. Nikada nismo razgovarali o Miljkoviću, pa mi ni ovo nije poznato. Nadam se da ste sve uradili po zakonu.“

I upravo je ocena svedočenja bivšeg ministra policije u ovom postupku tačka koju posle izricanja presude u prvi plan stavlja odbrana osuđenog Gorana Papića. Papićev branilac, advokat Branislav Tapušković smatra, kako je izjavio, da sudija "neće u pisanoj presudi smeti da napiše ono što je rekao u usmenoj – da ministar nije u potpunosti govorio istinu”.

 

Tužilaštvo nezadovoljno
 
Izrečena presuda Goranu Papiću je prvostepena, a Više tužilaštvo najavilo je da će da se žali na nju jer nije zadovoljno visinom zatvorske kazne budući da je tražilo da Papić bude osuđen na četiri godine zatvora.
 
"Tužilaštvo će se žaliti na visinu izrečene kazne imajući u vidu društvenu opasnost krivičnog dela i službenu poziciju okrivljenog u SBPOK-u, koja treba da bude najeminentnija služba MUP-a za borbu protiv svih oblika organizovanog kriminala“, izjavio je viši javni tužilac u Beogradu Nenad Stefanović.
 
Oslobađanje dilera
 
Papić je zbog trgovine uticajem uhapšen u martu prošle godine i u pritvoru je proveo mesec dana, nakon čega je pušten da se brani sa slobode. U međuvremenu, protiv njega je pokrenut još jedan postupak zbog sumnje da je sarađivao sa kriminalcima – optužen je da je štitio Nikolu Kljukovnicu, uhapšenog zbog prodaje droge.
 
Papić je navodno insistirao kod više policajaca da puste Kljukovnicu na slobodu tvrdeći da su pogrešili i da mu je to drug koga poznaje kao vlasnika auto-servisa. Osim Papića, optužen je i Branislav Pandur, šef odseka u SBPOK-u.
 

 

Komentari
Dodaj komentar

Povezane vesti

Kako je prekinuto zatišje u balkanskom mafijaškom ratu
Pištolj

Mafija podigla glavu

05.07.2022. 12:15

Kako je prekinuto zatišje u balkanskom mafijaškom ratu

Godinu dana trajalo je zatišje u najvećem balkanskom mafijaškom ratu, a onda su naslovne strane srpskih i crnogorskih medija ponovo preplavile vesti o ubistvima, hapšenjima, odbeglim pripadnicima najjačih kriminalnih grupa na Balkanu – "škaljaraca“, "kavača“, pripadnika klana Darka Šarića…
Close
Vremenska prognoza
clear sky
25°C
16.04.2024.
Beograd
Wind
PM2.5
5µg/m3
PM10
6µg/m3
UV
UV indeks
1
AQI indeks
1

Oni su ponos Srbije

Vidi sve

Najnovije

Vidi sve

Iz drugačijeg ugla

Vidi sve