Jednostavno, a zdravo
Najbolje LETNJE DIJETE za brzo gubljenje kilograma
Gotovo svako od nas se u nekom trenutku borio sa viškom kilograma. Ova tema posebno je aktuelna kada počnemo da nosimo letnju garderobu i da planiramo odmor.
Naravno da nije pametno pribegavati rigoroznim dijetama u "minut do 12" i ne postoji čaroban način ishrane uz koji ćete izgubiti mnogo kilograma za kratko vreme.
Međutim, u ovo doba godine mnogo toga nam ide na ruku kada je ishrana u pitanju. Organizam sam po sebi traži manje hrane kada su temperature visoke, a izbor svežeg voća i povrća je neuporedivo veći nego zimi.
Pročitajte koje su to najbolje dijete za ovo doba godine uz pomoć kojih ćete izgubiti na težini, ali i poboljšati svoje zdravlje.
Čuvena bolnička dijeta kreirana je za ljude koji iz zdravstvenih razloga moraju da brzo izgube kilograme. Veoma je rigorozna, ali nećete biti iscrpljeni.
Sprovodi se u tri ciklusa od po pet dana i ne smete je držati duže, a za to vreme mogli biste da izgubite oko 10 kilograma.
Plan jelovnika je sledeći:
Doručak je svakog dana isti - pomorandža, komad dvopeka i šolja kafe ili čaja bez šećera
Ručak:
1. dan - kuvano jaje, dve supene kašike kisele pavlake, kiselog mleka ili jogurta, dvopek, pomorandža
2. dan - kuvano jaje, dve supene kašike kisele pavlake, kiselog mleka ili jogurta, dve dvopeka, pomorandža
3. dan - kuvano jaje, dve supene kašike kisele pavlake, kiselog mleka ili jogurta, svež krastavac, pomorandža
4. dan - dvopek, 125g mladog sira, paradajz
5. dan - 200g kuvanog junećeg mesa, dvopek, paradajz
Večera:
1. dan - dva dvopeka, dva kuvana jajeta, paradajz, krastavac
2. dan - dvopek, 125g kuvanog junećeg mesa, paradajz, pomorandža
3. dan - dvopek, 125g kuvanog junećeg mesa, šolja kafe ili čaja bez šećera, pomorandža
4. dan - dva dvopeka, 125 g mlevenog junećeg mesa, dva paradajza
5. dan - kuvano jaje, 500 g barenog povrća (bilo kojeg, osim krompira)
Dijeta sa malo ugljenih hidrata je verovatno najbrža, ali i ona sa kojom biste trebalo da budete najoprezniji. Veoma je rigorozna, a može se izgubiti čak oko 5 kilograma za nedelju dana.
Možete da jedete koliko god želite sve vrste mesa i ribe, ali spremljene bez ulja.
Takođe je dozvoljeno jesti jaja, zeleno povrće (brokoli, prokelj, špargla, tikvice, spanać, krastavci, zelena salata) i mlečne proizvode. Strogo su zabranjeni suhomesnati proizvodi, hleb, testo, krompir i slatko voće.
Od voća možete jesti bobičasto, naročito maline jer imaju malo šećera. Tokom ove dijete moguće je da ćete osetiti privremeni manjak energije, što je normalna reakcija organizma kada mu naglo uskratite šećer.
Dijeta sa pirinčem pomoći će vam da telo brzo snabdete energijom jer pirinač, pogovotovo integralni, normalizuje nivo šećera u krvi i odličan je izvor vitamina B1. Ne sadrži štetne masnoće, ni holesterol, a ima puno vitamina i minerala, najviše vitamina D, nijacina, kalcijuma, gvožđa, riboflavina, a bogat je i vlaknima.
Zahvaljujući niskom sadržaju natrijuma, pirinač je idealna namirnica za one koji imaju visok krvni pritisak.
Tokom dijete sa pirinčem trebalo bi da doručkujete salatu od sezonskog povrća, a za ručak i za večeru da jedete po 150gr obarenog pirinča uz dodatak kuvanog povrća, bilo kojeg osim krompira.
Veoma je važno da pirinač posolite što manje, jer so zadržava vodu u telu. Dodajte minimalnu količinu soli, a ukus poboljšajte začinskim biljem.
Između ručka i večere pojedite jabuku ili pomorandžu ili šaku sitnog voća. Ovako restriktivnog režima ishrane se ne pridržavajte duže od nedelju dana, a u tom periodu bi trebalo da izgubite oko 3 kilograma.
Dijeta sa sirovom hranom zasniva se na konzumiranju isključivo termički neobrađenih namirnica. Dakle, sveže voće, povrće, orašasti plodovi, sokovi, frapei...
Svakog dana jedite drugo voće i povrće jer svako sadrži različite sastojke koji su potrebni organizmu. Neke vrste su bogate antioksidansima, dok su druge dobre zbog vlakana koja poboljšavaju rad organa za varenje.
Sirova šargarepa, zelena salata, paradajz, krastavac, paprika su najbolji izbor povrća, a od voća najviše konzumirajte jabuke, jagode, grejp, maline i borovnice.
Banane jedite u ograničenim količinama jer imaju visok glikemijski indeks.
Ne zaboravite da unosite što više vode i nezaslađenih čajeva. Ovo pravilo važi za svaku dijetu. Ukoliko ispunite želudac tečnošću, manje ćete osećati glad i manje mesta će ostati za čvrstu hranu.
I na kraju, imajte na umu da ni jedan od ovih režima ishrane nije dobar na duže staze. Organizmu će prijati da se na neko vreme odmori od teške hrane, ali dugoročni plan ishrane bio morao da bude izbalansiran i da sadrži sve vrste namirnica.
Jedino pravilo koje bi uvek trebalo da poštujete je to da zaobilazite pekare u širokom luku.
Hleb, pite i testenina prave se od belog, odnosno, rafinisanog brašna, a neke studije su dokazale da supstanca aloksan koja brašnu daje belu boju, uništava beta ćelije pankreasa i izaziva dijabetes.